Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vietnamská socialistická republika

 

5-baner-vietnam-ks.jpg

 
 
 
 

 

 

 


     

 

--------------------------------------------------------------------

 

Prezident Vetnamu  Sang měl  jednání s čínským šéfem KS strany a prezidentem ČLR

(VOV) - prezident Truong Tan Sang navrhl,  obě  země by  měly posílit  budování důvěry a spolupráce, a zkoumat způsoby, jak uspokojivě vyřešit všechny problémy..

Na jednání, prezident Sang vyjádřil přesvědčení, že návštěva čínského nejvyšší vůdce  významně přispěje k prohloubení vztahů mezi oběma stranami..

 

 

"Strana, stát a lidé Vietnamu jsou  připraveni spojit ruce s čínskými protějšky k posílení komplexního strategického partnerství, v zájmu vzájemného prospěchu a zájmu o mír, stabilitu a spolupráci v regionu a ve světě jako celku.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vietnamská socialistická republika 

Vytváří HDP ve výši  171 mld.US dolarů .

 Vietnamci žijící v zahraničí poslali i více než 5 miliard dlarů do banky vHo Chi Minh městě. V roce 2014, to bylo o 4,2% více než v roce 2013, podle městského výboru pro zámořské Vietnamce. V letech 1993 a 2014, Vietnam obdržel celkem v příjmu  v US 96660000000 $, s průměrným příjmem  4,4 miliardy dolarů ročně, což představuje 6,8% země  (HDP) za dané období.Remitence do Vietnamu zvýšily o 22,4% ročně v posledních dvou desetiletích, s výjimkou let 1997 a 2009, kdy se ekonomiky na světě čelí finanční krizi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

na_celou_sirku
 
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bývalí studenti bohemistiky uspořádali v Hanoji setkání se svými bývalými učiteli z ČR

Členové Společnosti Vietnamsko-českého přátelství, kteří v minulosti studovali bohemistiku uspořádali v Hanoji setkání se svými bývalými učiteli z ČR.

Velké množství členů Společnosti Vietnamsko-českého přátelství ve Vietnamu tvoří bývalí studenti bohemistiky.

V tomto roce se společně rozhodli pozvat k návštěvě Vietnamu dva ze svých bývalých učitelů českého jazyka, kteří je provázeli po dobu jejich studia v 70. a 80. letech minulého století. Pan učitel Maxmilián Konečný a paní učitelka Petra Mullerová tak měli po několika desítkách let opět možnost promluvit si se svými bývalými studenty.

Mimořádně vřelou a emotivní atmosféru setkání doplňovala nabídka českého jídla, piva i zpěv českých lidových písní.

S výsledky své práce mohli být oba učitelé nadmíru spokojeni, neboť většina bývalých studentů své kdysi získané znalosti českého jazyka nejen že nezapomněla, ale mnozí z nich ji dokázali využít i ve své profesní kariéře a dnes působí například jako tlumočníci či překladatelé.

Výbornou práci českých učitelů, která dokázala motivovat velké množství vietnamských studentů a jejich stále vynikající úroveň znalosti českého jazyka ocenil ve svém projevu i Velvyslanec ČR ve

 --------------------------------------------------------------------------------------------

Socialistická republika Vietnam
Cộng Hòa Xã Hội Chủ Nghĩa Việt Nam
Vlajka Vietnamu
vlajka
Znak Vietnamu
znak
Hymna: Tiến Quân Ca (Pochod na frontu)
Motto: Độc lập - Tự do - Hạnh phúc
(Nezávislost - Svoboda - Štěstí)
 

 

Hlavní město: Ha Noi
Rozloha: 329 560 km² (67. na světě)
z toho 1,3 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Fan Si Pan (3 144 m n. m.)
Časové pásmo: +7
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 86 116 560 (13. na světě, odhad 2008)
Hustota zalidnění: 253 ob. / km² (47. na světě)
HDI: 0,718 (střední) (114. na světě, 2007)
Jazyk: vietnamština (úřední), angličtina (rozšířena jako druhá řeč), francouzština, čínština, a khmerština; horské jazyky (mon-khmerština) a malajština
Náboženství buddhisté (9,3%), katolíci (6,7%), Hoa Hao (1,5%), Cao Dai (1,1%), protestanti (0,5%), muslimové (0,1%) [1]
Státní útvar
Státní zřízení Socialistický stát
Vznik 2. září 1945 (nezávislost na Francii)
Prezident Nguyễn Minh Triết
Předseda vlády Nguyễn Tấn Dũng
Měna vietnamský dong (VND)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 704 VNM VN
MPZ VN
Telefonní předvolba 84
Národní TLD .v
 
 

Vietnam (vietnamsky Việt Nam), celým názvem Socialistická republika Vietnam (vietnamsky Cộng hòa xã hội chủ nghĩa Việt Nam, česky též Vietnamská socialistická republika, VSR), je státjihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Jeho sousedy jsou Kambodža, Čína, Laos. Počet obyvatel dosahuje 86 milionů. Hlavním městem je Hanoj. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání. Oficiálním jazykem je vietnamština.

Obsah

[skrýt]

Dějiny

 Predynastická éra

Oblast známá jako Vietnam byla osidlována již od paleolitu (kultura Hòa Bình, kultura Bắc Sơn) a některá archeologická naleziště v provincii Thanh Hoa mohou být údajně stará až několik tisíc let. Archeologové spojují začátky vietnamské civilizace s pozdním neolitem, ranou dobou bronzovou a s kulturou Phung-nguyen, která sídlila v oblasti provincie Vinh Phu současného Vietnamu někdy mezi lety 2000 a 1400 př. n. l.

Někdy kolem roku 1200 př. n. l. pak dochází k vytvoření kultury Dong Son, která je pozoruhodná především díky svým propracovaným kotlům. Právě bronzové zbraně, nářadí a bubínky nám ukazují na vliv, který signalizuje původní zdroj technologie bronzových odlitků. Bylo také nalezeno mnoho malých starověkých měděných dolů v jižním Vietnamu. Známá je také jistá podobnost mezi místy v provincii Don Son a jižní Asii. Mezi podobné znaky můžeme zahrnout např. výskyt rakví ve tvaru lodě, podobné pohřební nádoby, dále také např. černání zubů nebo žvýkání arakových ořechů.

Legendární dynastie Hồng Bàng je považována mnoha Vietnamci za zakladatele prvního vietnamského státu, známého jako Văn Lang. V roce 257 př. n. l. Thục Phán porazil posledního krále této dynastie, sjednotil původní kmeny Lạc Việt se svými kmeny Âu Việt, čímž vytvořil nový kmen Âu Lạc, a prohlásil sám sebe novým panovníkem jménem An Dương Vương. Roku 207 př. n. l. pak čínský generál jménem Zhao Tuo tohoto panovníka porazil a původní kmen Âu Lạc přetransformoval v kmen Nanyue. Roku 111 př. n. l. byl tento kmen spojen s čínskou říší pod nadvládou dynastie Chan.

 Čínská nadvláda

Drak - dějinný symbol Vietnamu

Číňané vládli poměrně tvrdě a pokoušeli se o sinizaci obyvatelstva, proto docházelo ke vzpourám. Během jedné z nich se v 6. století Vietnam na přechodnou dobu osamostatnil. Tisícileté období čínské nadvlády nad územím Vietnamu trvalo do roku 938, kdy Ngo Quyen taktickým bojem porazil čínskou armádu v bitvě na řece Bach Dang.

 Francouzská kolonizace

Francouzští misionáři do Vietnamu přijížděli od 17. století. Panovníci dynastie Nguyen, vládnoucí na území jižního Vietnamu, začali s Francouzi spolupracovat. V letech 1854 - 84 ovládla Francie Vietnam vojenskou silou a učinila z něj svou kolonii Francouzská Indočína rozdělenou do tří oblastí: Tonkin, Annam, Kočinčína. Od konce 19. století sílil protifrancouzský odboj (povstání, které vedl Phan Đình Phùng). Během 2. světové války Vietnam obsadilo Japonsko, po jehož kapitulaci vyhlásil Ho Či Min nezávislou republiku. Následná osmiletá Indočínská válka s Francií skončila v roce 1954 bitvou u Dien Bien Phu a rozdělením Vietnamu na základě Ženevských dohod.

Válka ve Vietnamu

Podrobnější informace naleznete v článku Válka ve Vietnamu.

Vietnam byl podle Ženevských dohod rozdělen na Severní a Jižní Vietnam. Po válce byly obě části opět spojeny 2. července 1976 do společného státu.Po porážce armády USA , která zde dostala bezprecedentní "výprask".

 Geografie

Při pobřeží se rozkládají úzké nížiny, ve vnitrozemí se pak vypínají hory, které dosahují výšky až přes 3000 m n. m. (Fan Si Pan). Pro Vietnam je charakteristická Červená řeka, což je zároveň nejdelší řeka - protéká zemí v délce 450 km, dále nekonečná rýžová pole a stále zelené tropické lesy. Zemi často ohrožují tajfuny.

 Obyvatelstvo

Hlavním náboženstvím je dlouho potlačovaný buddhismus.

Velká města: Ha Noi, Ho Chi Minhovo město (Sài Gòn), Haiphong, Hué, Da Nang.

Správní členění

 
Mapa správního členění Vietnamu

Vietnam se člení na 63 administrativních oblastí; jde o 58 provincií (vietnamsky tỉnh) a 5 měst „pod ústřední správou“ (viet. thành phố trực thuộc trung ương), jež jsou na úrovni provincií.

 

 

VIETNAM V LEDNU 2012

 

Kvetoucí květiny a stromy ve vesnici Phu Van, slavnou jejími  tradičními květinami a okrasnými rostlinami v Phu Ly městě v severní provincii Haa Nam, jsou připravené posloužit lidem během tradičního Nového roku vždy v lednu. (Tet).

Obrazy z Phu Van .

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 

 Záhony  sedmikrásek

 

 Květiny jsou starostlivě opatrovány v  přípravě na Tet

 

 

 
 
 

 Kumquatské zahrady plné ovoce

 
 

 

 Záhony růží slibují rekordní úrodu

 

Záhony fialových květin jsou také připravené na Tet

hanoi, Old Quater

Stará brána 

Old Opera house

 

A corner of The Old Quater

 

 

Old Hanoi

 

Některé staré ulice 

Long Bien bridge

Dlouhý Bien most

The Opera house

Budova opery

Dong Xuan market

Dong Xuan trh

Activities on Tet holiday

 

 

President Vietnamu Truong Tang

 

 


 

 

Truong Tang, člen politbyra a stálý člen sekretariátu stranického ústředního výboru, byl zvolen jako vietnamský státní prezident s 97.4 procento hlasů, na první zasedání 13. národního shromáždění v Hanoi 25. července.2011.

Životopisná data ::

- Datum narození: 21. ledna 1949
- Místo narození: Má Hanh místo, Duc Hoa okres, Dlouhá An provincie
- Datum přijetí do strany: 20. prosince 1969
- Datum oficiálního přístupu ke straně: 20. prosince 1970
- Kvalifikace: BA právník
- Politická teorie: Vysoká stranická škola Hanoi
 

V mládí byl součástí tajného mládežnického hnutí, pak člen tajné ozbrojené skupiny v městě Duc Hoa, 2 roky ve vězení z vězení propuštěn v r.1973, pak v centrálních institucí odborů do roku 1979, člen okresního stranického výboru Binh CHanh do roku 1983, ředitel intituce min. lesnictví v Ho Či Min město, stranické funkce do roku 1988 , studoval stranickou školu v Hanoi do r 1990,1991-1992 člen ústředního výboru KS. Vietnamu,1996-2000 člen předsednictva ÚV KS. , 2000-2006 člen politbyra a předseda jeho výboru pro ekonomiku,2006 - až do nynějška člen politbyra a člen sekretariátu ÚV KS Vietnamu.

 

Zakladatel Vietnamské socialistické republiky

Ho Či Min

 

 

Ho Chi Minh. Reproduced by permission of Getty Images.

 

 

Narozen: 19. května 1890
Nghe An, Vietnam

Zemřel: 3. září 1969
Hanoi, Vietnam

 

 

 

Životopis .

 

 

Ho Chi Minh, jeho skutečné jmeno je Nguyen Thanh (1890-1969), vietnamský Komunistický vůdce a hlavní činitel vietnamského boje proti francouzskému koloniálnímu řádu. Ho se narodil 19. května 1890, ve vesnici Kimlien, Annam (centrální Vietnam), jako syn úředníka, který odstoupil na protest proti francouzskému ovládání jeho země. Ho po skončení školy, krátce učil na soukromé škole v Phanovi Thiet. V 1911, byl zaměstnán jako kuchař u francouzské paroplavební společnosti a potom pracoval v Londýně a Paříži. Po světové válce , vystupovat pod pseudonymem Nguyen Ai Quoc (Nguyen -vlastenec), Ho se zabýval radikálními aktivitami a byl zakládající člen Francouzské Komunistické Strany. Byl pozván do Moskvy na studia , na podzim roku 1924, byl poslán do Kantonu v Číně, kde on organizoval revoluční hnutí mezi vietnamskými emigranty. Byl nucený opustit Čínu, když místní orgány dělaly zátah na komunistické aktivisty , ale on se vrátil v roce 1930 a založil Indočínskou Komunistickou stranu (ICP). Poté zůstal v Hongkongu jako zástupce mezinárodní Komunistické strany.V červnu 1931 Ho byl zatknut tamní britskou policií a zůstal ve vězení až do propuštění v 1933. Pak se vrátil zpátky do Sovětského svazu, kde se údajně léčil několik roků z tuberkulózy. V 1938 on se vrátil do Číny a působil, jako poradce pro čínské komunistické ozbrojené síly. Když Japonsko zabralo Vietnam v roce 1941, on pokračoval v kontaktu s ICP vůdci a pomáhal založit nové Komunistické hnutí- hnutí nezávislosti, populárně známý jako Vietminh, toto hnutí bojovalo proti Japoncům. V srpnu 1945, když se Japonsko vzdalo, Vietminh se chopil moci a vyhlásil Demokratickou republiku Vietnam (DRV) v Hanoi. Ho Chi Minh, nyní známý jeho vůdce vítězů, se stal prezidentem. Francie nebyla ochotná poskytnout nezávislost jejich koloniálním zemím , na podzim roku 1946 vypukla válka. Osm let bojovali, komunističtí bojovníci Vietnamu, až do konečného vítězství u Dien Bien Phu v roce 1954. Ho Či Minovi bojovníci , byli připraven o jejich vítězství. Následující jednání v Ženevě rozdělilo zemi, na severu zůstal Vietminh. DRV, s Hoem prezidentem . Ho ČI, nyní věnoval všechno úsilí k vybudování komunistické společnosti v Severním Vietnamu. V raných šedesátých létech, nicméně, konflikt pokračoval i na jihu, kde komunistický odpor-vedli partyzáni a zahájili vzpouru proti USA která - podporovala vládu v Saigonu. Ho Či Min, v té době byl již nemocný, a nezasahoval, již aktivně do politiky, vykonával pouze slavnostní akty , politika byla formována jeho nástupci.. 3. září 1969, zemřel v Hanoi na selhání srdce. Na jeho počest, po vítězství ve válce s USA v roce 1975, byl Saigon byl přejmenoval Ho Či Minovo město. Ho Či Min nebyl jen zakladatel vietnamského komunismu, on byl duše revoluce a vietnamského boje za nezávislost. Jeho osobní vlastnosti jednoduchost, integrita a rozhodování byli široce obdivováni, ne jen ve Vietnamu ale i ve světě..

Dokumenty KS Vietnamu - řídí se teorií ,MARXISMU-LENINISMU 

 

 
  | 01/01/2012
Generální tajemník KS Vietnamu Nguen Phu Trong

 

 Foto: VNA

Čtvrtá sjezd  komunistické strany Vietnamu (CPV) ústřední výbor se sešel v Hanoi 31. prosince 2012 , dokončovat jeho celý program po šesti dnech intenzivní práce.

V jeho závěrečné řeči, stranický generální tajemník Nguyen Phu Trong říkal , že konference demonstrovala vysoký smysl pro zodpovědnost, demokracii, inteligenci a upřímnost politického systému  mnoho nových rozhodnutí bylo přijato.

Konference a diskuze o stanické výstavbě a rozvíjející se jednotné infrastruktuře splňje požadavky pro národní modernizaci a industrializaci na roky 2011-2020 .

Vůdce strany Trong, že Ústřední výbor (CPC) rozhodl se vydal rozhodnutí rozvinout  infrastrukturní vývoj od nynějška .

Přes málo roků, koncentrace byla na dobře se vyvíjející úrovni v infrastruktuře, která přispívala významně k zajištění socio-ekonomického průběhu, národní výstavbě a obraně. Nicméně, systém infrastruktury ještě má některé limitace a slabosti a nedokázal držet krok s procesem národní modernizace a industrializace.

Konference podtrhla potřebu mobilizovat všechny dostupné zdroje, aby se vývoj infrastruktury  přes rok 2020 zajistil udržitelný hospodářský růst a bezpečnost státu, podporoval mezinárodní integraci, chránil životní prostředí a zvládal změnu klimatu.

KS stanovila  orientaci pro rozvoj deset klíčových oblastí, včetně dopravy, energie, zavlažování, výstavby měst a obchodu,  komunikací, vzdělání a škol , vědy, technologie, péče o zdraví, kultura, sport a turistiku.

Konference zdůraznila nutnost zlepšení výkonnosti státního vedení, stejně jako právního systému, mechanismů investic a politiky, aby se dosáhlo všech stanovených cílů.

 Vůdce strany Trong řekl, že KS musí vydat rozhodnutí o  naléhavých záležitostech souvisejících se stranickou výstavbou a s předstihem  předcházet degradaci politické ideologie, etice a životnímu stylu, části  členů strany , zvláště vedoucím  a manažerůmi na všech úrovních. To je také velmi důležité vychovávat  kvalifikované kádry, aby přijímali  kritiky a byli schponi sebekritiky a  podporovali tak KS .

Závěrem, pak  Trong potvrdil, že čtvrtá konference byla velmi úspěšná  a poukázal na  úspěchy v roce 2011, které dají čerstvý popud pro splnění závěrů 11th Národní  stranického sjezdu.

On také řekl , že se musíme vyrovnat s předpovídanými obtížemi a výzvami, které leží před námi v roce 2012, všechny úlohy a soubory řešení na příští rok by měli být splněny..


Základní dokument strany.
 

Cíle strany.

03.02.1930, je datum historické události, která znamenala velký zlom v revolučním dění Vietnamu. Jedná se o založení komunistické strany, byla to Komunistická strana Indočíny, v roce 1951 se přejmenovala se na Labour Party Vietnamu dnes je to Komunistická strana Vietnamu, slavná strana prezidenta Ho Či Mina velkého vůdce. Je to univerzita dělnické třídy a nacionalismu, zakladatelka, vzdělávání a odborné přípravy.
Od té doby, než téměř půl století, strana vedla lidi v zemi, sjednocovala je k boji od té doby jde od vítězství k vítězství..
Úspěšná revoluce v srpnu vytvořila, demokratickou republiku Vietnam, první demokratický stát v jihovýchodní Asii.
Vítězstvím ve válce proti francouzským kolonizátorům, u Dien Bien Phu, dobyla slavné vítězství.
Úplné vítězství proti americké invazi, na jaře v roce 1975, končí v Ho Či Minova slavná etapa , založením Vietnamské socialistické republiky. Toto přeneslo zemi do doby nezávislosti, jednoty a socialismu. Velké vítězství, které má velký vliv na světové revoluční hnutí, lidé z Vietnamu ukázali svým vítězstvím v národům světa příklad, jak bojovat za vznešené ideály lidstva a naznačili, jak se postavit novému kolonialismu pod vedením USA.
Tento úspěch mezinárodního významu a povaha této éry dokázala, že naše strana je skutečně stranou marxisticko - leninskou a silný tým mezinárodního komunistického hnutí.
 

Vietnamská komunistická strana , je stranou dělnické třídy , předvoj dělnického hutí a nejvyšší organizaci dělnické třídy ve Vietnamu. Strana je věrný zástupce zájmů dělnické třídy, pracujícího lidu a celého národa, a strana plni své závazky vůči mezinárodnímu komunistickému hnutí.
Strana svoji příkladnou odvahou a obětavostí usiluje v řadách dělnické třídy, rolníků, socialistických intelektuálů, i na poli státu usilovat o cíle a ideály strany.
 

Cílem je realizovat socialismus a komunismus ve Vietnamu.
Vietnamská komunistická strana má marxisticko - leninský ideologický základ. Strana tvořivě uplatňuje marxismus - leninismus na specifické podmínky revoluce ve Vietnamu. Vychází ze zkušenosti z revolučního boje strany a národa.
Vzděláváním se snaží linii marxismu - leninismu vštípit, jak vedoucím kádrům, tak řadovým členům strany i občanům , aby ideologie marxismu - leninismu dosáhla absolutní dominantní postavení v životě i vědomí a stala se ideologií všech.
Strana neustále zlepšuje své teoretické i praktické znalosti vědeckých, technických a řídících kádrů a členů strany.
Strana k ochraně čistoty marxismu - leninismu, proti všem trendům a překonává všechny projevy empirismu, dogmatismu a subjektivní jednostranné výklady..
Komunistická strana Vietnamu je předvoj diktatury proletariátu v naší zemi. Strana je zodpovědná za jednotné vedení aktivitách státu a společnosti, snah veškerého obyvatelstva, úspěšné budování socialismu v zemi, ochranu nezávislosti, a trvalou jednotu vlasti.