Jdi na obsah Jdi na menu
 


TOPlist

Obrazek

 

 

 

Pamětník odboje za II.světové války.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozhledna Lázek u Lanškrouna 714 m.n.m.

V historii zde vedla hranice a to nejen zemská mezi Čechami a Moravou ale také hranice jazyková a národnostní a o tuto hranici se vedly líté boje.

Aby Lázek zůstal v českých rukou,zakoupila strategicky významný pozemek na jeho vrcholu Národní jednota v Olomouci. V roce 1908 na něm nechala navršit mohylu,kterou zasvětila památce Svatopluka Čecha. O čtyři roky později vedle ní postavila rozhlednu.Byla to patnáctimetrová věž se zastřešenou vyhlídkou a s malou verandou v přízemí .Otevřena byla při malé slavnosti 28. července 1912.Některým Němcům z Lanškrouna se však české aktivity na Lázku nezamlouvaly.Několikrát to také dali znát, jednou polámáním vysazených líp, jindy zase poškozením rozhledny. Ta musela být proto stržena v roce 1918.

Za první republiky přešel pozemek na Lázku na zábřežský odbor KČST./ klub českých turistů/. Jeho členové si vytkli za hlavní cíl obnovení rozhledny.Uskutečnili mezi sebou a obyvateli kraje sbírku,která jim umožnila úkol splnit.V roce 1933 na Lázku vyrostla rozhledna a s ní i chata obojí dle návrku architekta Stejskala.Zatím co chata byla zděná, dvacetimetrová věž byla dřevěná a pokryta šindelovými taškami. Slavnostní otevření se konalo 13.srpna 1933.Chata dostala jméno Reichlova na počest hlavního inciátora výstavby. Po roce 1989 přešla chata do soukromých rukou z vlastnictví odborů železničních opraven Nymburk.V turistické sezóně bývá běžně dostupná.V současné době vyrostl zde stožár ,základové stanice mobilního operátora, který je zvěrstvem na vzhledu Lázku.

 

 

Obrazek

 

 

S nápadem konat zde setkání levicově smýšlejících lidí ,  přišel po převratu v roce 1990 Josef Kraj ,tehdy vedoucí představitel OV KSČM v Ústí nad Orlicí .

 

Historické fotky ze začátku pořádání této akce, fotky jsou z roku 1992 .

fotky z 1992

 

 

Zleva : předseda OV Ústí nad Orlicí Josef Kraj, Prof. Václav Čada, Josef Hájek poslanec ČNR , Jan Novák přemožitel kanálu Lamanche a poslanec FS, Václav Štrait poslanec ČNR, Václav Exner místopř. ÚV a  poslanec ČNR,  Suchý - předseda OV ze Šumperka , Alexander Černý předseda OV Olomouc- poslanec parlamentu , Bohumír Glembek člen OV Ústí nad Orlicí

 

 

2. fotka 1992

 

 

Předseda OV Josef Kraj a Josef Hájek první a poslední poslanec zvolený za KSČM v okrese Ústí nad Orlicí .

---------------------------------------------------------------------------

Letos se toto setkání uskuteční 4.srpna 2017 od 10.30h.

------------------------------------------------------------------------------

Jako každý rok tak i letos se koná toto setkání. Uskutečňuje se pod názvem "Přátelské setkání Čechů , Moravanů a Slováků u zemské hranice Na Lázku". Letos je to již po 28. Za tuto dlouhou dobu se z tohoto setkání stala tradice, setkávají se zde hlavně občané levicového smýšlení z okresů Ústí nad Orlicí , Šumperk , Svitavy.

Pohled na okolní krajinu je úchvatný.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Letos se konalo, již 28 setkání na Lázku. Toto setkání je uváděno pod názvem „ Setkání Čechů, Moravanů a Slováků“.

Lázek

 

Otočit směřování ČR ve prospěch většiny lidí

Na pět stovek lidí se v sobotu sešlo na 28. setkání Čechů, Moravanů a Slováků u zemské hranice na Lázku, aby si připomněli ty, kteří položili své životy v boji proti nacistické okupaci. Akci každoročně pořádají OV KSČM Ústí nad Orlicí a Svitavy.

 

»Scházíme se zde už 28 let, abychom si připomněli hlavně tragédii roku 1938 a následné události. V sedmdesátých letech tu byl vybudován pomník protifašistickým bojovníkům, který byl poté doplněn deskami se jmény popravených vlastenců z této oblasti a Lázek se tak stal symbolem odporu, vzdoru a vlastenectví,« řekla našemu listu předsedkyně OV KSČM Ústí nad Orlicí Erika Kohoutová, která je hlavní organizátorkou celé akce. Letos se setkání zúčastnilo o něco méně lidí než loni, což je podle ní důsledek velmi horkého počasí, které v sobotu panovalo. I tak ale atmosféra setkání na kopci nad obcí Cotkytle u Lanškrouna byla podle ní velice příjemná a přátelská.

Je třeba posilovat mír

S hlavním projevem vystoupil místopředseda ÚV KSČM a poslanec Stanislav Grospič. Připomněl historii Lázku a jeho souvislost s bojem za národní svébytnost Čechů a Slováků, zejména souvislosti spojené se vznikem Československé republiky, ale také s událostmi, které souvisely s rozbitím Československa a nacistickou okupací. »Musíme si připomínat, že i v dnešním světě, který je složitý, kdy výrazně stoupá napětí, nesmíme přehlížet různé maličkosti. Druhá světová válka je nám dnes předkládána často na základě zkreslených skutečností a faktů a stále více se otevírají nůžky v rámci takzvaného sblížení s Němci. My samozřejmě chceme žít v mírových vztazích s německým národem, ale dnes je to směřováno především na revizi výsledků 2. sv. války a zejména odsunu sudetských Němců,« řekl poslanec. I když ČR letos slaví sté výročí vzniku Československé republiky, je třeba si podle něj připomínat také to, že před dvaceti pěti lety byla tato republika rozbita a vznikly dva samostatné státy. »Ti, kteří opěvují vznik ČSR před sto lety, se mnohdy sami přičinili o rozbití jednotného státu Čechů a Slováků,« uvedl Grospič. Opomíjí se podle něj také další významné výročí, a to je 80 let, které uplynuly rovněž od rozbití Československa, kdy tehdejší spojenci – Anglie a Francie v podstatě donutily Československo přijmout potupnou Mnichovskou dohodu. »To by nám mělo být varováním, abychom je ani dnes slepě nenásledovali tak, jak se to v podstatě děje, a nenechali se vtáhnout do revanše proti slovanským národům, které nám v historii pomáhaly, ať už to jsou Rusové, Bělorusové či Ukrajinci, u nichž jsme vždy měli určité zázemí, a nyní hrozí, že situace by se mohla opakovat, pokud se nebudeme hodit západním spojencům, tak by nás mohli znovu klidně obětovat, je třeba posilovat mír,« prohlásil Grospič. 

Uvědomujeme si složitost podpory vlády

Akce se zúčastnila také předsedkyně Ústřední rozhodčí komise Helena Vrzalová, poslankyně za Pardubický kraj Květa Matušovská, europoslanec Jaromír Kohlíček či předsedkyně Levicových klubů žen Květa Šlahúnková.

KSS reprezentovali zástupci družebního okresu Poprad - Peter Jakubčák a nový předseda Karol Dračka.

Akce se zúčastnila také místopředsedkyně Svazu Nové odbory Xenie Kaduchová, se kterou OV KSČM Ústí nad Orlicí zhruba před rokem zahájil spolupráci. Představili se také kandidáti KSČM do Senátu – Milan Mňuk za Svitavsko a Vladislav Rulíšek za Šumpersko.

Nově se setkání zúčastnili také zástupci Klubu čs. pohraničí ze Svitavska a Ústeckoorlicka a také zástupci Veterán klubu Policie ČR.

Návštěvníci akce měli možnost s přítomnými pohovořit v diskusním stanu, který na Lázku ani letos nechyběl. Zájem byl podle Kohoutové veliký, otázky směřovaly mimo jiné k současné politické situaci a k důvodům, které vedly komunistické poslance k podpoře nové koaliční vlády ANO a ČSSD.

Postup komunistů vysvětloval Stanislav Grospič. »Vládu jsme se rozhodli podpořit také proto, že jsme chtěli, aby politické strany, které se podílely na moci od roku 1989, podílely se na plundrování ČR, rozkrádání, privatizačních kauzách, rozbití společného státu, vtáhnutí země do NATO a teď naposledy na naprosto přímém koketování se sudetskými Němci, aby byly odstaveny a nepodílely se na moci. Jsme si vědomi složitosti podpory současné vlády, ale učinili jsme to, jako krok, který by mohl alespoň trošku otočit směřování České republiky někam jinam, ve prospěch většiny lidí,« uvedl místopředseda ÚV KSČM.

I v lidech, kteří smýšlí vlastenecky, je síla

Navzdory horkému počasí přítomní strávili na Lázku velmi příjemné odpoledne. Všichni se shodli na tom, že pořádat taková setkání má smysl. »Když vidíme, že se dokážou aktivovat lidi, kteří chtějí všechno z minulosti očerňovat, kteří pořád nejsou spokojeni s výsledkem voleb, chtějí zemi směřovat někam jinam, tak je potřeba, aby se lidé, kteří smýšlí vlastenecky, kteří mají zájem na tom, aby se nezapomínala naše historie, setkávali a aby se ukázalo, že i v nich je síla,« uvedl Grospič.

Pro Eriku Kohoutovou znamenalo sobotní odpoledne konec jednoho ročníku a zároveň začátek příprav toho dalšího. »Už dnes musíme zamluvit kapely, které chceme, aby mezi nás přišly opět za rok, plně se budeme organizací 29. setkání na Lázku zabývat od dubna,« dodala Kohoutová.

(jad)

 

lazek-diskuzni-stan.png

Diskusní /kecací/ stan.

1. Lázek 2018

 

2. Lázek

 

 

 

2 Lázek

Pohled od rozhledny

 

 

OtočitDisměřovánprospěchvětši lidí

Na pět stovelidv sobotu s. setkání Čechů, Moravanů a Slováků u zemské hranice na Lázku, aby sipřipomněli ty, kteří položili své životy v boji proti nacistické okupaci. Akci každoročně pořádají OV KSČM Ústí nad Orlicí a Svitavy.

 

»Scházíme se zde už 28 let, abychom si připomněli hlavně tragédii roku 1938 a následné události. V sedmdesátých letech tu byl vybudován pomník protifašistickým bojovníkům, který byl poté doplněn deskami se jmény popravených vlastenců z této oblasti a Lázek se tak stal symbolem odporu, vzdoru a vlastenectví,« řekla našemu listu předsedkyně OV KSČM Ústí nad Orlicí Erika Kohoutová, která je hlavní organizátorkou celé akce. Letos se setkání zúčastnilo o něco méně lidí než loni, což je podle ní důsledek velmi horkého počasí, které v sobotu panovalo. I tak ale atmosféra setkání na kopci nad obcí Cotkytle u Lanškrouna byla podle ní velice příjemná a přátelská.

Je třeba posilovat mír

S hlavním projevem vystoupil místopředseda ÚV KSČM a poslanec Stanislav Grospič. Připomněl historii Lázku a jeho souvislost s bojem za národní svébytnost Čechů a Slováků, zejména souvislosti spojené se vznikem Československé republiky, ale také s událostmi, které souvisely s rozbitím Československa a nacistickou okupací. »Musíme si připomínat, že i v dnešním světě, který je složitý, kdy výrazně stoupá napětí, nesmíme přehlížet různé maličkosti. Druhá světová válka je nám dnes předkládána často na základě zkreslených skutečností a faktů a stále více se otevírají nůžky v rámci takzvaného sblížení s Němci. My samozřejmě chceme žít v mírových vztazích s německým národem, ale dnes je to směřováno především na revizi výsledků 2. sv. války a zejména odsunu sudetských Němců,« řekl poslanec. I když ČR letos slaví sté výročí vzniku Československé republiky, je třeba si podle něj připomínat také to, že před dvaceti pěti lety byla tato republika rozbita a vznikly dva samostatné státy. »Ti, kteří opěvují vznik ČSR před sto lety, se mnohdy sami přičinili o rozbití jednotného státu Čechů a Slováků,« uvedl Grospič. Opomíjí se podle něj také další významné výročí, a to je 80 let, které uplynuly rovněž od rozbití Československa, kdy tehdejší spojenci – Anglie a Francie v podstatě donutily Československo přijmout potupnou Mnichovskou dohodu. »To by nám mělo být varováním, abychom je ani dnes slepě nenásledovali tak, jak se to v podstatě děje, a nenechali se vtáhnout do revanše proti slovanským národům, které nám v historii pomáhaly, ať už to jsou Rusové, Bělorusové či Ukrajinci, u nichž jsme vždy měli určité zázemí, a nyní hrozí, že situace by se mohla opakovat, pokud se nebudeme hodit západním spojencům, tak by nás mohli znovu klidně obětovat, je třeba posilovat mír,« prohlásil Grospič.

 

 
 

 

Uvědomujeme si složitost podpory vlády

Akce se zúčastnila také předsedkyně Ústřední rozhodčí komise Helena Vrzalová, poslankyně za Pardubický kraj Květa Matušovská, europoslanec Jaromír Kohlíček či předsedkyně Levicových klubů žen Květa Šlahúnková.

KSS reprezentovali zástupci družebního okresu Poprad - Peter Jakubčák a nový předseda Karol Dračka.

Akce se zúčastnila také místopředsedkyně Svazu Nové odbory Xenie Kaduchová, se kterou OV KSČM Ústí nad Orlicí zhruba před rokem zahájil spolupráci. Představili se také kandidáti KSČM do Senátu – Milan Mňuk za Svitavsko a Vladislav Rulíšek za Šumpersko.

Nově se setkání zúčastnili také zástupci Klubu čs. pohraničí ze Svitavska a Ústeckoorlicka a také zástupci Veterán klubu Policie ČR.

Návštěvníci akce měli možnost s přítomnými pohovořit v diskusním stanu, který na Lázku ani letos nechyběl. Zájem byl podle Kohoutové veliký, otázky směřovaly mimo jiné k současné politické situaci a k důvodům, které vedly komunistické poslance k podpoře nové koaliční vlády ANO a ČSSD.

Postup komunistů vysvětloval Stanislav Grospič. »Vládu jsme se rozhodli podpořit také proto, že jsme chtěli, aby politické strany, které se podílely na moci od roku 1989, podílely se na plundrování ČR, rozkrádání, privatizačních kauzách, rozbití společného státu, vtáhnutí země do NATO a teď naposledy na naprosto přímém koketování se sudetskými Němci, aby byly odstaveny a nepodílely se na moci. Jsme si vědomi složitosti podpory současné vlády, ale učinili jsme to, jako krok, který by mohl alespoň trošku otočit směřování České republiky někam jinam, ve prospěch většiny lidí,« uvedl místopředseda ÚV KSČM.

I v lidech, kteří smýšlí vlastenecky, je síla

Navzdory horkému počasí přítomní strávili na Lázku velmi příjemné odpoledne. Všichni se shodli na tom, že pořádat taková setkání má smysl. »Když vidíme, že se dokážou aktivovat lidi, kteří chtějí všechno z minulosti očerňovat, kteří pořád nejsou spokojeni s výsledkem voleb, chtějí zemi směřovat někam jinam, tak je potřeba, aby se lidé, kteří smýšlí vlastenecky, kteří mají zájem na tom, aby se nezapomínala naše historie, setkávali a aby se ukázalo, že i v nich je síla,« uvedl Grospič.

Pro Eriku Kohoutovou znamenalo sobotní odpoledne konec jednoho ročníku a zároveň začátek příprav toho dalšího. »Už dnes musíme zamluvit kapely, které , aby mezi nás přišly opět za rok, plně se budeme organizací 29. setkání na Lázku zabývat od dubna,« dodala Kohoutová

v Zde fotky :

 

 

 

 

 

                                                      

 

««
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

ardubick. Představili se zde kandidáti KSČM pro krajské a senátní volby.