Jdi na obsah Jdi na menu
 


TOPlist

Obrazek

 

 

 

Pamětník odboje za II.světové války.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozhledna Lázek u Lanškrouna 714 m.n.m.

V historii zde vedla hranice a to nejen zemská mezi Čechami a Moravou ale také hranice jazyková a národnostní a o tuto hranici se vedly líté boje.

Aby Lázek zůstal v českých rukou,zakoupila strategicky významný pozemek na jeho vrcholu Národní jednota v Olomouci. V roce 1908 na něm nechala navršit mohylu,kterou zasvětila památce Svatopluka Čecha. O čtyři roky později vedle ní postavila rozhlednu.Byla to patnáctimetrová věž se zastřešenou vyhlídkou a s malou verandou v přízemí .Otevřena byla při malé slavnosti 28. července 1912.Některým Němcům z Lanškrouna se však české aktivity na Lázku nezamlouvaly.Několikrát to také dali znát, jednou polámáním vysazených líp, jindy zase poškozením rozhledny. Ta musela být proto stržena v roce 1918.

Za první republiky přešel pozemek na Lázku na zábřežský odbor KČST./ klub českých turistů/. Jeho členové si vytkli za hlavní cíl obnovení rozhledny.Uskutečnili mezi sebou a obyvateli kraje sbírku,která jim umožnila úkol splnit.V roce 1933 na Lázku vyrostla rozhledna a s ní i chata obojí dle návrku architekta Stejskala.Zatím co chata byla zděná, dvacetimetrová věž byla dřevěná a pokryta šindelovými taškami. Slavnostní otevření se konalo 13.srpna 1933.Chata dostala jméno Reichlova na počest hlavního inciátora výstavby. Po roce 1989 přešla chata do soukromých rukou z vlastnictví odborů železničních opraven Nymburk.V turistické sezóně bývá běžně dostupná.V současné době vyrostl zde stožár ,základové stanice mobilního operátora, který je zvěrstvem na vzhledu Lázku.

 

 

Obrazek

 

 

S nápadem konat zde setkání levicově smýšlejících lidí ,  přišel po převratu v roce 1990 Josef Kraj ,tehdy vedoucí představitel OV KSČM v Ústí nad Orlicí .

 

Historické fotky ze začátku pořádání této akce, fotky jsou z roku 1992 .

fotky z 1992

 

 

Zleva : předseda OV Ústí nad Orlicí Josef Kraj, Prof. Václav Čada, Josef Hájek poslanec ČNR , Jan Novák přemožitel kanálu Lamanche a poslanec FS, Václav Štrait poslanec ČNR, Václav Exner místopř. ÚV a  poslanec ČNR,  Suchý - předseda OV ze Šumperka , Alexander Černý předseda OV Olomouc- poslanec parlamentu , Bohumír Glembek člen OV Ústí nad Orlicí

 

 

2. fotka 1992

 

 

Předseda OV Josef Kraj a Josef Hájek první a poslední poslanec zvolený za KSČM v okrese Ústí nad Orlicí .

---------------------------------------------------------------------------

Letos se toto setkání uskuteční 5. srpna 2017 od 10.30h.

------------------------------------------------------------------------------

Jako každý rok tak i letos se koná toto setkání. Uskutečňuje se pod názvem "Přátelské setkání Čechů , Moravanů a Slováků u zemské hranice Na Lázku". Letos je to již po 27. Za tuto dlouhou dobu se z tohoto setkání stala tradice, setkávají se zde hlavně občané levicového smýšlení z okresů Ústí nad Orlicí , Šumperk , Svitavy.

Pohled na okolní krajinu je úchvatný.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Letos se konalo, již 27 setkání na Lázku. Toto setkání je uváděno pod názvem „ Setkání Čechů, Moravanů a Slováků“.

1.-lazek.jpg2.-lazek.jpg3.-lazek.jpg

 

v Zde fotky :

 

1-Lázek 5.8.2017

 

2 Lázek

Pohled od rozhledny

 

4. Lázek

 

                                                      

3.. Lázek

hudba Moravská veselka vítá účastníky u pomníku

 

5. Lázek

setkání

 

8. Lázek

mluví poslankyně EP Kateřina Konečná

 

Lázek 10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

ardubick. Představili se zde kandidáti KSČM pro krajské a senátní volby.