Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslava svátku žen

 

 

Jako každý rok, i letos oslavujeme  svátek našich žen.

 

Od převratu v r. 1989 slavíme tento svátek každý rok,

přes negativní propagandu v mediích, máme úctu ke všem ženám.

Letos bude oslava MDŽ 14.března 2019 od 15 hod ve Sportbaru Jablonné nad Orlicí.

Letošní rok je jubilejní je to již 101 let od doby kdy se poprvé začal slavit.

 

 

 

 

 

 

MDŽ 2019

 

 

6.-mdz-2019.jpg

 

 

MDŽ 2019

1.-mdz-2019---kopie.jpg

 2019

 

2.-mdz-2019.jpg

 

2019

 

5.-mdz-2019.jpg

 

 

 

 

Dobrá nálada je vždy samozřejmostí . Účastníci jsou, ze všech organizací střediska .

Tato beseda začala  připomenutím významu tohoto svátku. Zároveň poděkování za práci a starost o rodiny všem ženám. Kytičku s přáním dostali všechny přítomné ženy. 

 

 

Michal Černík

 

Bez ženy

Jaký má můj život cenu
když já k němu nemám ženu

Chlapi ženské rozebrali
ve vsi zbyly jen ty starý

Jak jen mohu šťastný býti
když nemohu ženu míti

Povídám vám je to bída
když samota se mnou snídá

Povídám vám běda běda
když samota se mnou sedá

Povídám vám je to k pláči
když samota se mnou kráčí

Povídám vám je to tíha
když samota se mnou líhá

Povídám vám jsou to strasti
když samota nezná slasti

Jaký má můj život cenu
když já k němu nemám ženu

Občerstvení, tombola ,  přednes  vtipů , osobní gratulace ženám jsou  již  tradiční.

 

flower3.gif

Mezinárodní den žen , připadající každoročně na 8 březen, je původem svátek socialistický , jde však o mezinárodně uznávaný den, stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908 .Svátek žen byl poprvé slaven 28. února 1908 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou.Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA, mezi jeho cíle patřilo volební právo žen , od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

 

Demonstrace žen na konci zimy, tradičně o nedělích, se nejdříve konaly v USA, na popud tamní Socialistické strany USA; velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8.března 1908 v New Yorku . Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Klara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data.

Datum 8. března s ustálilo až po 1. světové válce , zejména pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě roku 1917 těsně předcházející únorové revoluci, která se se odehrála v poslední neděli v únoru dle juliánského kalendáře, což odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského. Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od feministického a politického protestu, až po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek.

V USA, byl dokonce celý měsíc březen označen, jako " měsíc žen".

MDŽ je nyní státním svátkem v Afghánistánu, Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Burkina Faso, Kambodža, Čína , Kuba, Gruzie, Guinea-Bissau, Eritrea, Kazachstán, Kyrgyzstan, Laos, Madagaskar , Moldávie, Mongolsko, Černá Hora, Nepál , Rusko, Tadžekistan, Turkmenistan, Uganda, Ukrajina, Uzbekistán, Vietnam a Zambie. Dá se říci, že se slaví ve 150 státech světa.Tato tradice dává mužům příležitost přicházet a ctít,  matky, manželky, přítelkyně, s květinami a malými dárky. V některých zemích má MDŽ rovnocenný status se Svátkem matek, děti dávají květiny a malé dárky jejich matkám a babičkám

MDŽ /IWD/ se slaví po celém světě, není to žádný "ideologický akt, nějaké politické strany", jak se snaží od roku 1990 namluvit oficiální režimní media v ČR občanům. Nebyl to nikdy žádný"komunistický" výmysl, ale mezinárodně uznávaný respekt, ženám za jejich činnost pro lidskou společnost.

Je přímo nepochopitelné, že v ČR, se tento významný den 8. března stal soubojem o politickou nadvládu pravicových stran, projevem neúcty k ženám a návratu jejich myšlení o 100 let zpět. Jakoby v tomto pravicovém českém "rybníčku" nebylo žen. Dá se to, však pochopit, protože ženy v pravicových stranách reprezentují bohatší část občanů, a tím je dáno vše. 

 

Plakát, ženského hnutí za volební právo, 8. březen 1914.

 

  

 

Sestavil Dr.MV.

Zdoje : veřejně přístupné informace .

 

Největší rozpor a legrace je to, že ho čeští "pokleslý demokraté" přestali po roce 1989 slavit, ale jejich vzor USA  ho slaví nepřetržitě stále.

Tady je důkaz z letošní oslavy  8. března 2019  v Bílem domě v USA , že je MDŽ oslavován  USA  jako státní událost. Video kde má hlavní řeč Melánie Trumpová a jsou vyznamenávané významné ženy. 

Čeští pravičáci máte mínus v USA. Doufám, že Kalousek Top 09, a modří soudruzi z ODS se budou stydět.

ČR je opravdu skanzen bláznivých pravicových " pokleslých demokratů".